KARDIOLOŠKA AMBULANTA
Kod kardioloških pregleda se posebna pažnja obraća na najčešća oboljenja kardiovaskularnog sistema , a posebno urgentna stanja, u cilju što brže dijagnostike i liječenja. Uska povezanost naše Poliklinike s referentnim kardiološkim i kardio-hirurškim centrima regiona, omogućava brzu i efikasnu intervenciju.
Uz kardiološke preglede, subspecijalisti kardiologije rade i UZ srca, ergometriju, 24/72-časovni Holter EKG, te kontrole pacemaker-a.

Ergometrija
Ergometrija je test opterećenja i neinvazivna dijagnostička metoda ispitivanja u kardiologiji. Ona se radi u cilju otkrivanja, dokazivanja i praćenja koronarne bolesti (postajanja suženja na malim krvnim sudovima srca: koronarne arterije, koje ishranjuju srčani mišić), u sklopu otkrivanja i utvrđivanja poremećaja srčanog ritma (aritmija), te u cilju praćenja efekata i uspješnosti dosadašnjeg lečenja (terapije).
Kontrola rada pacemakera
Kontrola rada pejsmejkera je brza, bezbolna, precizno definisana i jednostavna metoda, koja se mora preduzimati da se koriguju parametri rada pacemakera, da se verifikuje njegova ispravnost i prati stanje baterije. Također se prati i stanje elektrode, njena električna i mehanička ispravnost i sl. Prva kontrola pacemakera učini se mjesec dana nakon ugradnje, a sve ostale kontrole pejsmejkera trebaju biti u međusobnim razmacima u prosjeku od najčešće šest mjeseci.

Holter srca
24-satni do 72-satni Holter srca je kontinuirano snimanje rada srca, koje dijagnostikuje sve poremećaje u radu srca tokom različitih aktivnosti i tako postavlja indikaciju za elektrofiziološka ispitivanja i ev. različite kardiohirurške intervencije. Povod da se učini ovo ispitivanje je kod simptoma kao što su: nejasna bol i pritisak u prsima, preskakanje u radu srca, lupanje srca, gušenje, zamaranje, gubitak svijesti, omaglica, zanošenje, slabost, nesigurnost, osjećaj nelagode u žličici, kratak dah i nedostatak vazduha.
Sam pregled je bezbolan i obavlja se uz svakodnevne aktivnosti
Ultrazvuk srca
